Rovnako ako si zaslúži starostlivosť naše oblečenie, či obuv, tak by sme nemali zabúdať ani na naše doplnky. Určite mi dáte za pravdu, že kabelky sú neoddeliteľnou súčasťou každého outfitu. Veľa o nás vypovedajú a preto by sme sa o ne mali starať, aby nám dlho vydržali vo “fit” kondícii.

Skladovanie

Kožené kabelky by ste mali skladovať na tmavom chladnom mieste, kam nepreniká slnečné žiarenie. Farba na kožených kabelkách je citlivá na svetlo a pri dlhšom vystavení slnečným lúčom by mohla stratiť svoju farbu a vyblednúť.

Čistenie kabelky

Ak sa chystáte na čistenie kabelky z ekologickej kože, nebudete to mať také náročné. Kabelku jednoducho ošetrite vodou s kvapkou saponátu a vytrite dosucha. Nikdy ju však neperte.

Náročnejšiu údržbu si vyžadujú kožené kabelky, špeciálne tie lakované. Kožu nikdy neperte – ak sa Vám kabelka zašpiní, zoberte si hladkú handričku, namočte ju a kabelku ňou jemne pretrite. Nenechávajte ju na priamom slnku ani nesušte pri kúrení. Horúci vzduch a slnko koži neprospieva a časom Vám môže popraskať alebo sa zdeformovať.

Hladká koža – čistiť môžete jemne navlhčenou handričkou a mydlovou vodou. Čistíte tak, aby koža nenasiakla veľa vody a následne sa nepoškodila. Ošetrujete ju impregnačnými prípravkami a špeciálnymi krémami.

Brúsená koža – starostlivosť o kožu z brúsenou povrchovou úpravou je omnoho náročnejšia. Pre jej brúsený povrch dochádza k rýchlejšiemu a väčšiemu znečisteniu. Samotná náročnosť očistenia závisí od ochranných prostriedkov, ktorými bol samotný výrobok ošetrovaní pred znečistením. Pri dôkladnej ochrane postačí očistenie pomocou kefky na obuv. V opačnom prípade je potrebné zvoliť špeciálnu čistiacu penu a po uschnutí kožený výrobok očistiť kefou.

Lakovaná koža – Táto povrchová úprava je citlivá na rôzne mechanické poškodenia. Preto ju čistite jemne handričkou a špeciálnymi krémami. Nikdy nepoužívajte na čistenie tvrdú kefu, nakoľko by mohla lakovanú povrchovú úpravu poškodiť.

Ošetrujte

Aby ste kožu ochránili pred popraskaním, je potrebné ju občas ošetriť krémom a impregnáciou, špeciálne určené pre kabelky. Neodporúčam používať prípravky na ošetrenie obuvi, pretože majú iné vlastnosti a mohli by kabelku poškodiť.

Nezaťažujte kabelku príliš

Každá kabelka má len obmedzené možnosti, čo sa týka váhy. Ak si kúpite malú kabelku, ktorú zaplníte tak, že ju sotva zapnete, kabelka stratí tvar a ľahko sa môže pretrhnúť alebo začať párať. To platí najmä u textilných kabeliek.

Udržujte ju v čistote

Ak si Vašu kabelku ušpiníte, mali by ste ju čo najrýchlejšie očistiť. Ľahké znečistenie odstránite pomocou navlhčenej handričky – nezabudnite však potom očistené miesto utrieť do sucha. Na väčšie znečistenia si zaobstarajte špeciálnu čistiacu penu, ktorá šetrne odstráni z usne škvrny, ohmaty a odstráni prípadné farebné znečistenie od oblečenia.

Na čo si dať pozor:

  • Kožené kabelky sú náchylné na vyššie teploty. Kabelku nikdy nenechávajte schnúť pri kúrení alebo otvorenom ohni, pretože by mohla popraskať.
  • Nevystavujte kabelku dlhodobému priamemu slnečnému svetlu – pri bežnom nosení slnečné žiarenie nevadí.
  • Nepoužívajte na kožené kabelky krémy na topánky – majú iné vlastnosti, než špeciálne prípravky pre ošetrenie koženej galantérie, a mohli by Vašu kabelku  poškodiť.
  • Nenoste v kabelke príliš veľkú záťaž, aby nedošlo k jej deformácii.
  • Myslite aj na ochranu zipsov a občas ich premažte včelím voskom alebo špeciálnymi vatovými tyčinkami určenými k čisteniu zašlých šperkov.

Prajem Vám, aby sa Vám kabelky dobre, ale hlavne dlho dlho nosili!:)

Author Veronika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *